گره کور پیش پای مستندساز حوزه شهدا در مازندران

کارگردان جوان مازندرانی که مستند شهید«یحیی»را ساخته و از شبکه افق و یک تلویزیون پخش شده است برای کار جدید در این حوزه به گره کور مالی خورده و نیازمند حمایت متولیان در حوزه فرهنگی است و می‌گوید: ما باید آخر دی ‌ماه کار را آغاز کنیم و اگر در این تاریخ نتوانیم، برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از بین خواهد رفت.

گره کور پیش پای مستندساز حوزه شهدا در مازندران

به گزارش مووی 9 از چالوس، چندی پیش بود که رضا قطبی، جوان فیلمساز مازندرانی، مستندی در راستای زنده نگهداشتن فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم خانواده شهدا را ساخت و با حضور مسؤولان و چهره‌های مطرح و مردم منطقه به اکران درآورد.

آرامگاه شهید یحیی سعید قطبی و دستان پر از تمنای مادر مستندی که مورد اقبال اهالی فن قرار گرفت و گواه این مدعا، اکران موفق این مستند در مرزن‌آباد و چالوس، پخش در کانال‌ها و پلتفرم‌های مختلف، شبکه‌ استانی البرز و همچنین در شبکه یک و افق بوده است. داستان مستند یحیی زندگی نامه سرباز شهید «یحیی سعید قطبی» است که در سال ۶۱ در جبهه جنوب کشور به درجه رفیع شهادت نائل شد.

مادر شهید یحیی سعید قطبی در حال پذیرایی از مهمانان فرزند شهیدش این شهید بزرگوار نخستین شهید دهستان کوهستان شرق در روستای طویر و دومین شهید شهر مرزن‌آباد بوده است. اما این‌بار تهیه کننده، کارگردان و پژوهشگر این مستند، تولید اثری جدید را در سر می‌پروراند و با منابع مالی شخصی قصد دارد مستند جدید «پروانه‌های آبی» را که در خصوص ۱۳ شهید دیگر است آماده کند. رضا قطبی در ادامه به تشریح شرایط کار این مستند پرداخت و گفت: بنا به علاقه شخصی، احساس دین، نیاز جامعه و جوانان به شناخت شهدا و ادای تکلیف در مقابل خانواده معظم ایشان و در راستای منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه حفظ فرهنگ ایثار و شهادت، تصمیم ساخت مستندی جدید بعد از پروژه یحیی را گرفتم. وی ادامه می‌دهد: با آنکه در تولید مستند یحیی متوجه کاستی‌ها و همکاری نکردن برخی مسؤولانی که میزهای‌شان را به امانت از شهدا گرفتند، شده بودم، اما بنا به آنچه گفتم و قولی که به خانواده‌های شهدا دادم، بر آن شدم با هزینه شخصی پروژه جدید را آغاز کنم.

رضا قطبی مستندساز مازندرانی قطبی می افزود: بیش از ۸۰ درصد هزینه این پروژه بزرگ که در قالبی متفاوت از یحیی ساخته و پرداخته خواهد شد را شخصی متقبل شدم، اما برای ۲۰ درصد از هزینه‌های این مستند نیازمند توجه و مشارکت مسؤولان دستگاه‌های ذیربط هستم. وی با اشاره به اینکه اگر شعار ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌دهیم و در سخنرانی‌ها خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم اما در عمل کوچکترین قدمی در این راستا برنمی‌داریم، تصریح می کرد: شهدا در زمانی که این کشور نیاز به حضورشان داشت، از گران‌مایه‌ترین چیز خود که جان‌شان بود گذشتند و آن را در کف اخلاص نهادند، اما امروز برخی از مسؤولان برای کاری که می‌تواند ذره‌ای از این دریای فداکاری  آنها را به نمایش درآورد نمی‌خواهند قدم از قدم بردارند و ما را از این اداره به اداره دیگر پاس می‌دهند.

پشت صحنه مستند یحیی وی خاطرنشان کرد: زمانی که آثاری همچون مستند یحیی با هر سختی ساخته می‌شود، عکس و فیلم و اخبار آن مصادره به فرد می‌شود و مسؤولان برای مال خود کردن این افتخار با هم رقابت می‌کنند اما در آغاز پروژه‌هایی نظیر آن، ما را اسیر بروکراسی اداری و مالی می‌کنند؟! جواب تلفن نمی‌دهند و یا بهانه تراشی می‌کنند. آنهایی هم که دل‌شان به همکاری‌ست، توان مالی و ردیف اختصاصی در بودجه ندارند. وی با ابراز گلایه از سیمای طبرستان نیز اظهار کرد: در حالی که شبکه‌های ملی و استانی برای پخش مستند یحیی ابراز تمایل می‌کنند، شبکه استانی مازندران حاضر به پخش آن نیست.  قطبی می‌افزاید: من تمامی آنچه که می‌توانستم در این مسیر به میدان آورده‌ام اما بدون حمایت مسؤولان و ادارات، این پروژه، اجرایی نخواهد شد و به مرحله تولید نخواهد رفت. وی در پایان از استاندار مازندران، مدیران کل مرتبط  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و شهرستان و بنیاد شهید و فرماندار و دیگر مسؤولان شهرستان چالوس خواست تا نگذارند این اثر مستند شهدا بایگانی شود. قطبی عنوان می‌کرد: ما باید آخر دی ‌ماه کار را آغاز کنیم و اگر در این تاریخ نتوانیم، برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از بین خواهد رفت. پایان پیام/۸۶۰۶۱/م

دیدگاهتان را بنویسید